shutterstock_491045326.jpg

נזקי רכוש

חשיבה משפטית להשגת יתרון

נזקי רכוש

מדינת ישראל מרובה בתאונות דרכים ובגניבות רכב היקף התביעות המגיעות לפתחו של בית המשפט הנו גדול.
על תחום תביעות ביטוח הרכב חלות הוראות של חוק חוזה הביטוח, הוראות ספציפיות של המפקח על

הביטוח והחוקים הכלליים, לרבות פקודת התעבורה .


כאשר מתרחשת תאונת דרכים, נגרמים נזקי רכוש -

נזקים לרכב אשר היה מעורב בתאונה ונזקים לשאר מערכות הרכב.


הנהגים נוהגים לעשות ביטוח צד ג' על מנת להימנע

מלפצות בגין נזקי רכוש כל עוד הוכחה אשמתם.
ניתן לתבוע פיצוי כספי בגין נזקי רכוש בתאונת דרכים הן את האחראי לקרות התאונה והן את חברת הביטוח שלו.


כאשר יש ביטוח צד ג', מי שישלם עבור נזקי התאונה בפועל היא חברת הביטוח שביטחה את האחראי לתאונה בביטוח צד ג.
אם לניזוק יש ביטוח מקיף הוא יכול לתבוע את חברת הביטוח שלו שתקזז בעצמה את הנזקים מחברת הביטוח של המזיק.


ואפשר על דרך פשרה ו/או על דרך תביעה ישירה של חברת הביטוח.
או לחלופין, יש לתבוע ישירות את חברת הביטוח של הרכב המזיק.


על תביעה לנזקי רכוש בתאונת דרכים חלים דיני הנזיקין, כאשר התנאי הראשון הוא להוכיח כי המזיק אכן הפר חובת זהירות שמוטלת עליו, לדוגמה אי מתן זכות קדימה.


רק לאחר שהתנאי הראשון מתקיים ניתן למלא את התנאי השני ולהוכיח מהם נזקי הרכוש שנגרמו בעקבות אותה תאונת דרכים.
היקף הנזק ייקבע על ידי שמאי רכב, ואם יש מחלוקת בין הצדדים ימנה בית המשפט שמאי מטעמו.


מומלץ להסתייע בשירותיו של עו"ד נזקי רכוש בתאונת דרכים המתמחה בנושא.
במידה ונקלעת לתאונת דרכים , ייתכן ונגרם לך מלבד פגיעת גוף גם כמובן נזק רכוש לרכבך, נזק זה הינו בר פיצוי מהנהג אשר אשם בגרם התאונה , כאשר ניתן לתבוע את הנהג הפוגע ואת חברת הביטוח שביטחה את רכבו.


במידה ונגרם לרכבך נזק רכוש כתוצאה מרשלנותו של נהג אחר בכביש , אשר לדוג' לא שם ליבו לתנאי הדרך, סטה לנתיב נסיעתך , או פגע ברכבך מאחור עקב העובדה שלא שמר מרחק כנדרש בחוק הנך זכאי לדרוש מאותו נהג את סכום הנזק לרבות ירידת הערך שנגרמה לרכבך עקב התאונה .


תביעות רכוש מן הסוג הזה הנם תביעות נפוצות והדיון בהן הינו מהיר , הדיון שיערך בבית המשפט ידון במחלוקת העובדתית שבין הנהגים תוך יישוב גרסאות סותרות של הנהגים כפי שנמסרו בטופס ההודעה הראשוני שהועבר לחברת הביטוח.


שם לב זהו טופס אשר חשיבותו ממעלה ראשונה ויש להתייעץ עם עו"ד מיומן בתחום בטרם יופץ לחברת הביטוח.


פעמים רבות ברכבים דו גלגליים נגרם נזק רב כתוצאה מאירוע התאונה , אולם דווקא רוכבי האופנועים פעמים רבות אינם מבטחים את האופנוע ו/או הקטנוע בביטוח מקיף , זאת בין היתר משיקולי עלות תועלת , כך שבמידה ורוכב האופנוע מעורב בתאונה שאין לו אשמה בה , ניצב הרוכב לבדו במערכה מול הנהג הפוגע וחברת הביטוח שעומדת מאחוריו.


במקרה כזה יש להיוועץ עם עורך דין מיומן בנזקי רכוש בתאונות דרכים, גם במידה ואין לרוכב פוליסת ביטוח מקיף קיימת לו אפשרות לתבוע את נזקי האופנוע מהנהג אשר לפתחו רובצת האחריות לתאונה.


גם במקרים שקיימת חלוקה באשמה של התאונה יש צורך לפנות לעורך דין המתמחה בנזקי רכוש בתאונות דרכים, אשר ייצג את התובע במסגרת ההליך , לא מומלץ לפנות באופן עצמאי להליך של תביעות קטנות שכן יחסי הכוחות אינם שוויוניים בהליך זה , מחד גיסא עומד לו אדם מן היישוב ומנגד נציג מיומן של חברות הביטוח אשר תחום ידיעותיו רחב בתחום נזקי הרכוש כך שפעמים רבות ידו על העליונה בהתמודדות.


פעמים רבות מחוסר ידע אנו נוטים להפעיל את פוליסת הביטוח המקיף של הרכב אולם פעולה זו גוררת אחריה הפסדים , כאשר חברת הביטוח מייקרת את התשלומים החודשיים בגין אותה הפוליסה , עלייה זו בשווי הפוליסה נקראת "היעדר הנחת תביעות" , כך שעל אף שאיננו אשמים בתאונה שכן הנהג הפוגע סטה בפראות לנתיב נסיעתנו או לחלופין פגע ברכבו מאחור בעת המתנה למופע האור הירוק , אנו נאלץ לשלם מכיסנו תוספת לחברת הביטוח בגין הפעלת הפוליסה.


אולם קיימת אלטרנטיבה , שכן במידה ונחליט לא להפעיל את הפוליסה ניתן לתבוע את הנהג המזיק באופן פרטי ובכך להימנע מתוספת ועליית מחיר של הפוליסה המקיפה ובכך לשמור על גיליון נקי מול חברת הביטוח.


יתרה מכך במידה והחלטנו להפעיל את הפוליסה ולערב את חברת הביטוח עדיין נאלץ לשלם את מחיר ההשתתפות העצמית בהתאם לאותה הפוליסה בדרך כלל מחיר ההשתתפות העצמית נע בין 1,200 ₪ ל- 1,500 ₪ ויותר, כך שלמרות שחברת הביטוח נשאה בעלות תיקון הנזק שנגרם לנו עדיין "יצא שכרינו בהפסדינו" שכן עלינו לשלם תוספת של מאות שקלים בחודש לפוליסת המקיף ואף את עלות ההשתתפות העצמית .


אם כן "הפעלת" הפוליסה משמעותה הפסדים בדמות דמי השתתפות עצמית, כינון הפוליסה והחזרתה למצבה לפני התאונה, הפסד הנחת העדר תביעות, במקרים מסוימים בשלוש השנים הבאות וירידת ערך בחלק מהמקרים.


יודגש כי גם אם "הפעלת" את הפוליסה שלך, קרי חברת הביטוח שלך שילמה לך את הנזקים הישירים (עלות התיקון, שכ"ט שמאי, גרר וכו') ניתן עדיין לתבוע את הפוגע בגין ההפסדים שנגרמו עקב התאונה .


ניתן להימנע ואף רצוי להימנע מהפעלת הפוליסה ע"י פנייה לעורך דין מיומן בתחום נזקי רכוש ותאונות הדרכים על מנת שייצג את התביעה ואת ההפסדים באופן פרטי וללא הפעלת הפוליסה על כל הכרוך בכך.


פעמים רבות חברות הביטוח עושות שימוש במוסכי הסדר כך שהנזקים הנטענים של הנהג עימו היית/ה מעורב/ת בתאונה נמוכים משמעותית משווים הריאלי שכן עלות החלפים שעימם בוצע התיקון נמוכה באופן משמעותי עקב כוח הקנייה הגדול של מוסך ההסדר, על כן לדרוש לחקור את השמאי אשר בדק את הרכב ולברר מה העלות בפועל של החלפים שהמוסך השתמש בהם .
חשוב לדעת כי על תביעה לנזקי רכוש בתאונת דרכים חלים דיני הנזיקין! מדובר על נזקי "פח פח" שנגרמו לרכב / רכבים שהיו מעורבים בתאונת הדרכים.
אם חברת הביטוח של הפוגע מסרבת לפצות אתכם, אם בגלל שהנהג טוען שאינו אשם בגרימת התאונה או שחברת הביטוח סבורה כך (בד"כ ללא ביסוס, פשוט בניסיון להתיש אתכם, אולי תתייאשו ותוותרו), או אם הנזק קטן מההשתתפות העצמית של הפוגע, אפשר להגיש תביעה לבית המשפט לתבוע מהפוגע לפצות אתכם בגין נזקיכם.


בכל מקרה, גם אם יש לכם פרטים וגם אם טרם פניתם למשטרה, לחברת הביטוח וכד' ובעיקר אם נראה שהנזק שנגרם לרכבכם הוא יותר מכמה שקלים בודדים (בד"כ כל "פגישה" בין שני רכבים גורמת לנזק של אלפי שקלים) רצוי לבקש מסוכן הביטוח או לפנות בעצמכם לשמאי (ראה רשימת שמאים באתר איגוד השמאים) אשר יעריך את הנזק ויערוך חוות דעת קבילה להגשה לבית המשפט.
אם החלטתם לתקן את הנזק תאלצו לשלם למוסך, בד"כ בהמחאה דחויה ל – 90 יום, והדחייה של התשלום רלוונטית רק למקרה שחברת הביטוח של הפוגע משלמת לכם או שתוך התקופה הזו תחליטו "להפעיל" את הפוליסה שלכם ורק אז להחליט אם להמשיך או לא בהליך של דרישת פיצוי (באמצעות חברת הביטוח או באמצעות בית המשפט) מהפוגע.
גם אם החלטתם לא לתקן את הנזק (ולא מדובר באביזרים חיוניים לבטיחות וכד') עדיין ניתן לתבוע את הפוגע על סמך חוות הדעת של השמאי.
אם יש לכם ביטוח מקיף, עדיף לפנות לשמאי שמקובל על חברת הביטוח, כך שאם תחליטו לוותר על המאמץ שבהגשת תביעה לבית המשפט, או שחס וחלילה תביעתכם תידחה ע"י בית המשפט, תוכלו "לחזור" לפוליסה ולקבל פיצוי (בקיזוז השתתפות עצמית וכד') מחברת הביטוח שלכם.


מס' פעולות חשובות לביצוע כאשר אנו נמצאים ישנם לאחר תאונת דרכים במידה ולא נפצענו בעת התאונה או במידה והפגיעה מאפשרת המשך תפקוד יש לבצע מספר פעולות חשובות, שהינן בבחינת הקדמת תרופה למכה:

ראשית יש לצלם את נזק הרכוש שנגרם לצדדים, שכן פעמים רבות נגרם נזק קל בלבד בתאונה אולם הצד השני טוען כי נגרם לו נזק בשווי עשרות אלפי שקלים ונזקים ישנים מוצאים את ביטויים בתאונה העכשווית בניסיון להאדיר נזקים ול"העמיס" את הנזק הישן באותה ההזדמנות .

יש למלא את פרטיו המלאים של הנהג המעורב בתאונה לרבות שם, תעודת זהות, כתובת, מספר רישוי, סוג הרכב, חברת הביטוח שביטחה את רכבו בביטוח מקיף או צד' ג' , ומס' הפוליסה.


במידה והיו עדים לתאונה, יש לקחת את פרטיהם על-מנת שבהמשך, אם יתעורר הצורך, ניתן יהיה לאמת את עצם קרות התאונה ואת אופן התרחשותה. ניסיון החיים מלמד כי פעמים רבות ישנו שינוי מקצה לקצה בגרסתו של הנהג הפוגע, שכן על אף שהכיר באחריותו לתאונה, ומיד אחרי התאונה התנצל ואף הציע לשלם/לתקן את הרכב הנפגע על חשבונו, בחר לתאר תאונה שונה לגמרי בטופס הודעתו לתאונה ואף טען כי כלל אינו אשם בגרם התאונה , משרדנו אף נתקל במקרים בהם הנהג הפוגע מאחור בשעת עומס פקקים טען כי הרכב שנפגע נסע כלפי רכבו לאחור וכך נגרמה התאונה , ישנם שלל טענות מגוונות של נהגים פוגעים והכול נעשה על מנת להתחמק מהתשלום.


יש לציין כי כאשר המדובר בפגיעת רכוש יש חשיבות רבה לאופן בו ארעה התאונה, ולשאלה מי אשם בהתרחשותה. העיקרון בתביעות בגין נזקי רכוש הינו, כי מי שאשם בגרימת תאונה הוא זה שחייב לפצות את שאר הניזוקים. לכן, במידה והדבר אפשרי, מומלץ לקבל כבר בזירת התאונה הודאה כתובה ממי שאשם בתאונה. במידה ואין אפשרות לקבל הודאה כזו חשיבותם של העדים רק עולה .
במידה ולא נכחה משטרה בזירת התאונה יש לפנות אל תחנת המשטרה לצורך מתן עדות וקבלת אישור על פרטי התאונה.

במקרים בהם יש די עדויות וראיות, עשויה חקירה משטרתית להוליד כתב אישום נגד הנהג האשם בתאונה. במידה והוגש כתב אישום נגד הנהג האשם, ובית המשפט מרשיע אותו בעבירות שהביאו לגרימת התאונה, הדבר מהווה על-פי רב ראיה חותכת לכך שעל הנהג האשם לפצות את שאר הניזוקים בגין נזקי הרכוש שנגרמו להם עקב התאונה. כך גם יתייחס לכך בית משפט, אליו תגיע תביעה בגין נזקי רכוש כנגד נהג שהורשע בעבירה שגרמה לתאונה.


אין להודות באשמה ואין לחתום על שום מסמך בו הנכם מודים באשמה . יש לאסוף ראיות ועדים לשם הוכחת האחריות על המזיק ולשם הוכחת הנזק. יש לזכור, כי לראיות אלה חיוניות רבה בהליך המשפטי ולכן חשוב לשמור שמות ופרטים אישיים של עדים ואנשים, צילומים, תעודות ושאר מסמכים ואסמכתאות אשר עשויים לסייע לכם בהוכחת תביעתכם. יש לערוך חוות דעת שמאי ו/או כל חוות דעת רלוונטית אחרת להוכחת האחריות הנזק וזאת בסמוך לקרות האירוע על מנת שיעלה בידכם בהמשך להוכיח את הקשר הסיבתי בין האירוע לנזק.


הכנת חוות דעת של שמאי על מנת שנדע מהו גובה הנזק שנגרם לכלי הרכב יש לדאוג כי הרכב הפגוע ייבדק על-ידי שמאי רכב. בעזרת חוות הדעת נדע מהו הנזק שנגרם לרכב, וכמה יש לתבוע בגין נזק זה. יש לדאוג לקבל מהשמאי גם קבלה בגין שכר טרחתו, וזאת, על מנת שניתן יהיה לתבוע גם סכום זה.
במידה ואין אפשרות לממן את עלות חוות הדעת של השמאי ניתן לפנות למספר מוסכים בבקשה לקבלת הצעת מחיר לשווי הנזק וזאת על אף שלא תוקן בפועל ניתן יהא לתבוע את האחראי לתאונה בהתבסס על הערכת הנזק , יובהר כי דרך המלך הינה הגשת תביעה בצירוף חוות דעת מסודרת אולם במידה ותובע שרוי בחיסרון כיס ניתן לצרף לכתב תביעתו מס' הצעות מחיר על מנת להראות כי בוצע ניסיון מצידו של התובע להקטין את נזקיו ולא להאדירם , ביהמ"ש יתחשב בהערכה זו ואף ייתן פיצוי מלא לניזוק וזאת על אף שבפועל לא שילם פרוטה מכיסו לתיקון הנזק.


רצוי לצלם כמה שיותר תמונות ממקום האירוע על מנת שאפשר יהיה להראות בדיון בבית המשפט, אם לא יוסדר הפיצוי לפני כן, כיצד קרתה התאונה, מאיפה הגיע כל רכב, אילו תמרורים או סימונים על הכביש חלים על כל נהג על מנת שיהא ניתן להציג חוו"ד של מומחה בדיני תעבורה במידת הצורך.


אם נהגים נוספים היו עדים לתאונה או הולכי רגל רצוי לקחת מהם לפחות מספר טלפון. עדותם בבית המשפט היא לפעמים מכרעת שכן הם עדים ניטראליים ועדותם מהימנה בד"כ על בית המשפט
יודגש כי בעקבות אירוע התאונה ייתכן ונגרמו נזקים עקיפים , לרבות הוצאות נסיעה בתקופה שבה הרכב היה במוסך, יש לתעד את הנזק ולשמור את קבלות הנסיעה על מנת שיהא ניתן להציגם כראיה בבית המשפט.


משרדינו מייצג לקוחות רבים אשר עברו תאונות דרכים ונהגים שנגרם להם נזקים בתביעות רכוש וגוף הנגרמות בתאונות דרכים, במידה ונגרם לכם נזק רכוש כתוצאה מתאונת דרכים שאינם אשמים בה, יש לפנות לעורך דין המנוסה בתחום נזקי רכוש מתאונת דרכים, ולהימנע מטעויות.


לצורך התייעצות ראשונית חינם הנכם מוזמנים להתקשר לטל'  /054-7905030

054-4552128 ואף ניתן לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית ללא כל עלות .
לידיעת הגולשים, האמור לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי באופן ישיר.

 
Judge's Table

שעות פעילות המשרד

ראשון עד חמישי משעה 08:00 ועד 19:00